PMS! Mi is az pontosan és mit tudsz tenni ellene?

Picture of Dr. Losonczyné Dr. Bagaméry Judit

Dr. Losonczyné Dr. Bagaméry Judit

PMS

Mi az a PMS? És mit tudsz tenni ellene? 

Sok nő mindenféle kellemetlen tünettől szenved közvetlenül a menstruáció kezdete előtt: fájdalmas, duzzadt mellek, derékfájás, ízületi fájdalom, fejfájás, puffadás, súlygyarapodás, hangulati ingadozások, dühkitörések, komor, ingerlékeny, szorongó, fáradt és visszahúzódó viselkedés … És amikor megérkezik a menstruációs vérzés, akkor azt mondják: ‘Ah, ezért éreztem így magam…’. Ezek a nők, és talán Te is, premenstruációs szindrómában (PMS) szenvedsz.

Mi az a PMS?

A PMS egy elismert állapot, amely a magyar nők nem kevesebb, mint 5-12 százalékát érinti. Sajnos a PMS gyakran súlyosabbá válik a menopauza közeledtével. A legtöbb nő úgy gondolja, hogy ezek a menstruáció előtti panaszok teljesen normálisak, ennek így kell történnie és nekünk nőknek ezt el is kell viselnünk, de valójában nem ez a helyzet. A blog végén számos tippet olvashatsz a PMS csökkentésére, de először egy kicsit közelebbről nézzük meg a PMS okait, hogy megértsd, miért nem kell ilyen panaszoknak jelentkeznie…

Ennek magyarázatára célszerű röviden ismertetni a tüneteinket, kiemelve a PMS-ben szerepet játszó hormonokat.

A havi ciklusunk és a PMS-ben szerepet játszó hormonok:

A ciklusunk napjai…

  • 1-5. : A menstruációs szakasz: a méhnyálkahártya lelökődése.
  • 6-10. :A follikuláris fázis: az ösztrogén szintje megemelkedik, felépül az új méhnyálkahártya és felkészül a szervezet az ovulációra.
  • 11-14. : Az ovulációs fázis: a tényleges ovuláció most zajlik le, miközben az ösztrogéntermelés a csúcson van.
  • 15-28. : A luteális fázis: az a fázis, amelyben a petesejt megtermékenyül vagy sem. Ebben a fázisban megindul a progeszteron termelése (a petesejt beágyazódásának lehetővé tételére). A progeszteron gyorsan növekszik, míg az ösztrogéntermelés csökken a ciklus második felében. A progeszteron tehát fölényben van ebben a fázisban (legalábbis ez a szándék).

Ha a petesejt nem termékenyül meg, a progeszteron és az ösztrogén is gyorsan csökkenni kezd a ciklus 21. napjától: ez a jel az agynak, hogy a felgyülemlett méhnyálkahártya leválhat, és a ciklus újraindulhat az 1. nappal…

A hormonok

Amint láthatod, az ösztrogén általában a ciklus első felében, a progeszteron pedig a ciklus második felében dominál. Így van egyensúly a két hormon között. De leggyakrabban a ciklusunk második felében, romlanak el a dolgok… PMS alakulhat ki, mert az ösztrogén túl erősen befolyásolja a progeszteront a luteális fázisban. Lehet, hogy (túl) sok ösztrogén és/vagy a progeszteron hiánya alakul ki. Mindenesetre, bármi is történik pontosan, az eredményt ösztrogéndominanciának nevezzük. A túlzott ösztrogén a havi ciklus végén, közvetlenül a menstruáció újrakezdése előtt okozza a tipikus PMS tüneteket.

Hogyan alakulhat ki az ösztrogéndominancia? Felsorolom Neked az 5 legfontosabb okot:

1. Túl sok stressz

Túl sok stressz esetén sok stresszhormon, kortizol termelődik a progeszteron hormonból. Tehát sok (krónikus) stressz esetén a progeszteron elérhetősége elnyomódik. Emiatt a progeszteron szintje túl alacsony lesz az ösztrogén mennyiségéhez képest.

2. A sok cukor fogyasztása sok zsírszövethez vezet

A sok szénhidrát és cukor fogyasztása gyakran az inzulin hormon termeléséhez vezet. Az inzulin megpróbálja kordában tartani a vércukorszintet. Ez a hormon biztosítja a glükóz felszívódását a vérből a sejtekbe. Tele vannak a sejtjeid, és még minidg van glükóz? Ezután az inzulin gondoskodik arról, hogy ez tartalék energiaként raktározódjon, mégpedig a zsír formájában. A sok cukor és a felesleges glükóz fogyasztása ezért sok zsírraktározáshoz vezet. Az ösztrogének többek között a zsírszövetekben is termelődnek. Ha sok zsírszöveted van, sok ösztrogén termelődik, ami szintén ösztrogéndominanciához vezet.

3. Xenoösztrogének

Növényvédő szerek, csomagolóanyagok, műanyagok, tisztítószerek, kozmetikumok stb., a szervezetünket bomlasztó kémiai, ösztrogénszerű anyagok listája ma már sajnos nagyon hosszú. Ezeket az anyagokat xenoösztrogéneknek is nevezzük. A probléma az, hogy megzavarják saját ösztrogénjeink működését. Mivel mindenütt jelen vannak, gyorsan túl sok ösztrogén jut szervezetünkbe, akár hamis, akár nem.

4. Rossz májműködés

A májunk a vegyi gyárunk, és számos funkciót lát el, beleértve a felesleges ösztrogéneink lebontását is. Elképzelheted, hogy ez a lebontás nem fog jól menni, ha a májad más feladatokkal van elfoglalva. Ilyen lehet például a krónikus stressz. Ekkor a máj támogatja a stresszreakciót. Ez biztosítja, hogy túl sok ösztrogén keringjen tovább.

5. Perimenopauza

A progeszterontermelése már csökkenni kezd, körülbelül tizenöt évvel a tényleges menopauza előtt. A perimenopauzában a progeszteronszint gyakran gyorsabban csökken, mint az ösztrogénszint. Ez is magyarázatot adhat arra, hogy a PMS-panaszaid miért válnak súlyosabbá a menopauza felé haladva. 

Szeretnél többet tudni a perimenopauza időszakáról és hogy hogyan érezheted jól magad? Akkor jelentkezz a Csodálatos 40+ online programomra.

7 tipp a PMS panaszok azonnali enyhítésére:

  • Kerüld el a (krónikus) stresszt, amennyire csak lehetséges. Nézd meg, mi okoz stresszt, és próbálj meg tenni ellene valamit, amennyire csak lehetséges.
  • Nézd meg azt is, hogy mi az, ami ellazít, és legyen ez a mindennapi rutinod része.
  • Távolítsa el a cukrokat az étlapodról.
  • Egyél összetett és kevesebb gyors szénhidrátot.
  • Fogyj le, ha szükséges! Rengeteg online program is elérhető már, amit könnyedén otthon elvégezhetsz, nem kell vagyonokat edzőtermekre költened.
  • Lehetőség szerint kerüld a hormonháztartást károsító anyagokat.
  • Támogasd a májat: ne igyál túl sok alkoholt és egyél sok zöldséget, leveles zöldséget, keresztesvirágú zöldséget/káposztát (irányelv: napi 350-500 gramm zöldség!).

További segítséget szeretnél a PMS panaszok csökkentésében?

Megtaláltam egy egyedülálló „PMS támogatás” formulát, különösen az olyan nők számára, mint Te.

Hogy pontosan mit tartalmaz ez a készítmény?

  • Vitex Agnus Castus: ingerlékenynek érzed magad a menstruáció előtt, és észlelsz hangulati ingadozásokat? A Vitex Agnus Castus befolyásolja a hangulatingadozásokat, és segíti a normál menstruációt és a hormonháztartást.* Segít ellazulni stresszes helyzetekben.*
  • 5HTP: Elősegíti a jó lelkiállapotot és jót tesz a memóriának.*
  • Rhodiola: ingerlékenyen vagy, hamar leszel nyugtalan? A Rhodiola segít megőrizni a mentális és fizikai egyensúlyt a stresszes időszakokban.* Segít a jó alvásban is.*

Eleged van már a PMS panaszaidból? Akkor rendeld meg itt az étrendkiegészítőt!

PMS kapszula

Ne ijesszen meg, hogy holland honlapra vezet át a link. A terméket a kosárba rakva, Magyarországra is, és minden európai országba is meg tudod rendelni a terméket. Segítségre van szükséged? Bátran írj nekem az [email protected] email címre.

*Az egészségre vonatkozó állítások értékelése folyamatban van.

Jogi nyilatkozat: Ez a cikk tájékoztató jellegű. Nem helyettesíti az orvosi szolgáltatásokat és információkat. Ha kétségeid vannak, vagy ha gyógyszert szedsz, mindig fordulj háziorvosodhoz vagy kezelőorvosodhoz.

Hasonló cikkek

PMS

PMS! Mi is az pontosan és mit tudsz tenni ellene?

Mi az a PMS? És mit tudsz tenni ellene?  Sok nő mindenféle kellemetlen tünettől szenved közvetlenül a menstruáció kezdete előtt: fájdalmas, duzzadt mellek, derékfájás, ízületi fájdalom, fejfájás, puffadás, súlygyarapodás, hangulati ingadozások, dühkitörések, komor, ingerlékeny, szorongó, fáradt és visszahúzódó viselkedés …

Tovább olvasom »
Görögdinnye koktél

Nyári görögdinnye koktél

Készítsd el a saját egészséges nyári koktélodat! Tudtad, hogy a színes, gyümölcsös koktélok gyakran tele vannak cukorral és hozzáadott aromákkal? Hoztam Neked tippeket az egészséges, ugyanolyan ízletes és színes koktélhoz, ráadásul alkohol nélkül, tehát valójában ez egy mocktail! És persze

Tovább olvasom »